Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Fiziksel Travmanın Neden Olduğu Saç Kaybının Tedavisi

Saç dökülmesi, yaygın bir erkek veya dişi tipi saç dökülmesi gibi altta yatan bir koşula bağlı olduğu zaman, daha karmaşık bir hormonal dengesizlik veya nadir bulunan bir oto-immün bozukluk gibi durumları anlamak, uygun tedaviyi bulmak doğru ve kapsamlı bir tanı gerektirir. Bu nedenle, tam olarak neler olup bittiğini ve ne yapılması gerektiğini öğrenmek için kapsamlı testler yapılması gerekir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, saç dökülmesinin nedenleri, kafa derisine fiziksel travmanın bir sonucu olduğu zaman olduğu gibi daha belirgin olabilir. Bununla birlikte, bu vakaların teşhisi kolay olsa da, düzgün tedavi için yine de çok fazla uzmanlık gerektirirler.

Rastgele bir kaza, köpek ısırığı, yanık veya dikkatli bir cerrahi işlem olsa da deride herhangi bir hasar görüldüğünde vücut, yarayı kapatmak için kolajen lifleri üreterek kendini tamir etmeye çalışır. Hasar yeterince derin olduğunda, derinin altındaki kıl foliküllerinin hasar görmesi, yeni saçın büyümesinin imkansız hale gelmesi olasıdır. FUE saç ekimi teknikleriyle saç derisinin diğer bölgelerindeki sağlıklı, büyüyen kıl folikülleri hasat edilebilir ve sonra bunları hasar alanının içine ve çevresine dikkatlice aşılayarak yeni saçların yara üzerinde büyümesine ve görünümünü gizlemesini sağlamak mümkündür.

Saçlı deride veya yüzdeki ani kesikler ve aşınma saç köklerinde hasara neden olabilir ve saç büyümesini bozabilirken, benzer hasar da daha yavaş ve daha sinsi bir nedenden kaynaklanabilir. Örgüler, sıkı kuyruklar gibi sıkı saç stillerinden gelen uzun süreli gerginlik, bireysel kıl folikülleri üzerinde aşırı stres yaratır ve eğer tedavi edilmezse kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Bu travmatik saç dökülmesi semptomları ilk ortaya çıkmaya başladığında saç stillerini değiştirerek genellikle kolaylıkla önlenebilir. Daha ileri durumlarda, trombositten zengin plazma (PRP) gibi çeşitli cerrahi olmayan saç restorasyon tedavileri iyileşme sürecini tetikleyebilir ve gelecekteki saç büyümesini teşvik edebilir.