Skip to content

Saç Tipine Göre Saç Bakımı Önerileri

Saç dökülmesi kimi zaman genetik sebeplerden ortaya çıkıyor olsa da yanlış saç bakımı da dökülmelere yol açabiliyor. Geçici veya kalıcı olarak ortaya çıkabilen bu tip dökülmeleri durdurmak için doğru bakımı yapabilmek çok önemli. Saç tiplerine göre bakım önerilerini uygulamak, saç köklerinizi besleyecek şekilde şampuan ve diğer ürünleri kullanmak var olan saç dökülmesini azaltacağı gibi saçlarınızın dökülme ihtimalini de minimuma indirecektir.

Saç Bakımı Dökülmeyi Engelleyebilir Mi?

Saç dökülmesinin sadece tek bir sebebi bulunmamaktadır. Genetik sebepler, hastalık, bakımsızlık veya stres gibi nedenlerle saç dökülmesi yaşanabilir. Eğer yaşadığınız dökülmenin sebebi dış etmenlerden kaynaklı ise saç tipinize göre bakım tavsiyelerini takip ederek dökülmeyi durdurabilirsiniz.

Genetik ve diğer faktörlere bağlı dökülmeler doğru saç bakımı ile engellenemiyor olsa da kimi durumlarda dökülme hızını yavaşlatabilir.

Saç Bakımında Nelere Dikkat Etmek Gerekli?

Saç bakım ürünleri her ne kadar aynı işlevi gösteriyor olsa da saç yapınıza uygun ürünleri kullanmanız oldukça önemli. Özellikle şampuan ve saç kremi söz konusu olduğunda, saç tellerinizin yapısına göre ürünleri seçerek daha sağlıklı bir bakım gerçekleştirebilirsiniz.

Saçlarınızı devamlı yıkamanız ve kimyasal kullanmanız saç köklerinize zarar verebilir. Her konuda olduğu gibi saç bakımı söz konusu olduğunda da aşırıya kaçmaktan kaçınmalısınız.

Eğer şekillendirici kullanıyorsanız, saç köklerinizin beslenebilmesi için daha sık yıkama yapmanız tavsiye edilmekte. Özellikle uyumadan önce saçlarınızı yıkayarak, jöle, saç spreyi gibi kimyasalların zararını minimuma indirebilirsiniz.

Saçınızı Tararken Saç Köklerinize Zarar Vermeyin

Saçlarınızı taramak, derinizdeki yağ dengesini düzene sokarak saç köklerinin beslenmesini sağlayacaktır. Ancak bu tarama işleminde aşırıya kaçmanız ve saçlarınızı çekerek, zorlayarak taramanız köklerin yıpranmasına neden olacaktır.

Kimi durumlarda, tamamen yanlış tarama ve köklerde oluşan baskı nedeniyle bile saç dökülmesi görülebilmekte. Saç köklerine travma yaşatmanız durumunda zayıflayan kökler dökülecek ve kelliğe neden olacaktır.

Eğer saçlarınız sık bir yapıya sahipse ve tarama sırasında zorlanıyorsanız, banyodan sonra, saç kremi uygulayarak tarama yapmanız tavsiye ediliyor. Böylece saç köklerine yaratılan baskı en aza indirilerek köklerin sağlığını korumasına yardımcı olabilirsiniz.

Paylaş:

Son Eklenenler

Takip et

Saç ekimi ile ilgili sormak istediğiniz soruları aşağıdaki iletişim formu ile bize iletebilirsiniz.

You can send us the questions you want to ask about hair transplantation using the contact form below.