Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sakal Ekimine Dair Merak Edilenler

Sakal ekimi dökülmüş sakalları kalıcı olarak eski haline getirmek için kullanılan bir işlemdir.

Sakal Dökülmesi Nedenleri

Sakal dökülesi söz konusu olduğunda nedenlerin başında çoğu durumda, hormonal nedenler bulunmaktadır. Ancak kimi zaman travmatik bir duruma bağlı olarak gelişen cilt hasarlarının sonucu olarak sakal bölgesindeki bazı alanlarda kıl büyümesi durabilir. Bu gibi bir durumda sakal ekimi ile sakal sıklaştırma işlemi yapılmaktadır. Bu işlemde travma gören alanlardaki sakallar sıklaştırılarak eski haline getirilir.

Sakal Ekimi

Sakal ekimi yöntemi olarak FUE tekniği yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tekniği kullanarak, transplantasyon alanı saç kökü ekimine önceden kanalize edilir. Öncelikle, transplantasyon alanı ön değerlendirmeleri yapmak için belirlenir. Bu adımda, sonuçları taklit etmek için bilgisayar programları kullanılabilir. Bu değerlendirme aşamasından sonra saç kökleri donör alandan çıkarılır ve sorunlu alana ekilir. İşlemin ne kadar süreceği alanın büyüklüğüne bağlıdır. Hazırlık aşaması dahil olmak üzere tüm süreç yaklaşık 5-7 saat sürecektir.

21 yaşından büyük herkes sakal sıklaştırma için sakal ekimi yaptırabilir.  İşlem lokal anestezi içerdiğinden, hasta herhangi bir ağrı veya acı hissetmemektedir.

Sakal Ekimi Sonrası

Transplantasyondan sonra, transplant alanı kızarmaktadır. Sonrasında kızaran alanlar kabuklanır ve kendiliğinden dökülür. Ardından herhangi bir iz kalmaz.

Sakallar 2-3 ay sonra büyümeye başlar. 3 ay sonra, sakal son şeklini alma başlayacak ve 12 ay içinde tamamen son halini alacaktır. Ameliyatın ardından hastanın iyileşme sürecinde doktorunun talimatlarını izlemesi son derece önemlidir.