Saç dökülmesi sorunu, erkeklerde kadınlara kıyasla çok daha sık görülen bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorun kimi zaman genetik sebeplerden dolayı ortaya çıkıyor olsa da saçlarınıza doğru bakımı yapmamanız halinde dökülme sorunu ile karşılaşmanız olası. 

Saç sağlığınızı korumak, daha güzel görünen saçlar elde edebilmeniz için bu yazımızda erkeklere özel saç bakımı ipuçlarına yer verdik.

Saç Yapınıza Uygun Bakım Ürünlerini Tercih Edin

Her insanın saç yapısının farklı olabileceğini unutmamalısınız. Kimi kişide yağlı saçlar görülürken kimisi kuru saçlar nedeniyle problemler yaşayabilir. Bu gibi durumlarda, saç sağlığınızı korumak ve saçlarınıza gereken bakımı doğru şekilde sağlayabilmek adına mutlaka uygun bakım ürünlerini tercih etmelisiniz.

Saç yapınızı belirledikten sonra bu tür saçlara özel olarak üretilmiş şampuan ve saç kremlerini tercih etmeye özen gösterin. Yine aynı şekilde, kepek sorunu yaşıyorsanız kepek önleyici saç bakım ürünlerini kullanmayı ihmal etmeyin. 

Saçlarınızı Düzenli Taramayı İhmal Etmeyin

Saçlarınızı taramanız, kafa derinizde oluşan ölü deriden kurtulmanızı sağlayarak saç köklerinizin sağlığını korumasına yardımcı olur. Kepek gibi problemlerin de bir numaralı sebebi olan ölü deriler mutlaka düzenli tarama ile atılmalıdır. 

Özellikle duştan sonra saçlarınızı taramanız önerilmekte. Elbette bu tarama işlemi sırasında saçlarınızı yıpratmamaya ve çekerek zorlamamaya dikkat etmelisiniz. Yine aynı şekilde, aşırı taramadan kaçınmanız saç sağlığınız için önemli. 

Aşırı Şekillendirici Kullanımından Kaçının

Saç şekillendiriciler her ne kadar güzel görünen saçlar için neredeyse bir zorunluluk olsa da bu ürünlerin kullanımında aşırıya kaçmak saç sağlığınızı doğrudan etkileyebilir. Kimi zaman saç dökülmelerinde bile etkili olabilen bu tarz ürünleri aşırı kullanmaktan kaçınmalısınız. 

Saç şekillendirici ürünler konusunda tercihinizi doğal içerikli ürünlerden yana yapmalısınız. Gün boyunca şekillendirici altında kalan saçlarınızı havalandırmak ve temizlemek için akşamları duş almayı ihmal etmemelisiniz. 

Saçlarınızı Strese Sokmamaya Çalışın

Saçlarınızı korumak ve doğru bakımı yapmak için taramak, kurutmak her ne kadar önemli olsa da bunları yaparken aşırıya kaçmamak ve saçlarınızı strese sokmamak da bir o kadar önemli. 

Saç kurutma makinenizi aşırı sıcaklıklarda kullanmak saçlarınızı ve saç köklerini yıpratabilir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar az sıcaklıkta kullanmayı tercih etmeniz tavsiye ediliyor. Yine aynı şekilde, soğuk kurutma yapmak da saçlarınıza zarar verebilir. 

Dış etmenlere bağlı olarak yıpranmayı en az seviyede tutmak adına saçlarınızı çekmemeye, tararken zorlamamaya dikkat etmelisiniz. 

Havuzdan Sonra Mutlaka Duş Alın

Havuz suyunda bulunan klor saçların en büyük düşmanlarından biri olarak kabul edilir. Saç köklerinden tellere kadar yıpratma özelliği bulunan bu maddeden mümkün olduğu kadar hızlı kurtulmak adına mutlaka havuzdan sonra duş almanız önerilmektedir. 

Eğer mümkünse yüzerken su geçirmez bir bone kullanmanız veya havuz suyuyla saçlarınızın temasını minimumda tutmanız tavsiye edilmekte. Yine aynı şekilde, uzun saatler boyunca devamlı havuz suyuna temas etmek saçlarınızı fazlasıyla yıpratacaktır.

Beslenmenizi Düzenleyin

Saçlarınızın sağlığı beslenmeniz ile doğrudan bağlantılıdır. Sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak için mutlaka dengeli ve düzgün beslenmeye gayret etmelisiniz. 

Çinko ve D vitamini saçları besleyen vitaminler arasında gösterilir. Özellikle bu vitamin ve mineraller açısından zengin besinleri tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Alkol ve tütün ürünleri de saç köklerini olumsuz olarak etkiler. Bu tarz uyarıcıların tüketimini azaltmanız ve mümkün olduğu kadar uzak durmanız saçlarınız için iyi olacaktır.

Düzenli Gece Uykusu Saçlar İçin Önemlidir

Erkek veya kadın fark etmeksizin düzenli gece uykusu almak saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Uyku sırasında salgılanan hormonlar saç kökleri üzerinde etkilidir. Dökülmelerin azalması, saçlarınızın daha sağlıklı uzaması için mutlaka düzgün bir uyku düzenine sahip olmaya gayret edin.

Yine aynı şekilde, tıpkı uyku düzeninde olduğu gibi stresin de saçlar üzerinde etkili olduğunu unutmayın. Hayatınızda stres yaratan etmenleri ne kadar azaltırsanız o kadar sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç Bakımınızın Düzenli Olmasına Özen Gösterin

Erkekler için bile olsa saç bakımı kimi zaman zahmetli bir uğraş olabilir. Ancak, saçlarınızın sağlığını koruması için mutlaka düzenli ve istikrarlı bir şekilde gerçekleştirilmesi önerilmektedir. 

Saçlarınıza uygulayacağınız bakım kürlerini aksatmamanız, birkaç defa uyguladıktan sonra bırakmamanız gerekli. Saç derinizin tam olarak beslenebilmesi ve bakımın istenen etkiyi verecek şekilde gerçekleştirilmesi için mutlaka düzenli ve istikrarlı olarak yapılması gereklidir.

İletişim

Saç ekimi ile ilgili sormak istediğiniz soruları aşağıdaki iletişim formu ile bize iletebilirsiniz.