Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

PRP Saç Tedavisi

İnsan kanında doğal olarak bulunan trombosit hücrelerinin zenginleştirilerek tekrar vücuda aktarılması ile yapılan PRP tedavisi ile pek çok sorunun önüne geçilebiliyor. Saç dökülmesinden cilt sorunlarının önlenmesine kadar çok sayıda alanda PRP yönteminden yararlanılmaktadır.

PRP Saç Tedavisi Nedir?

Açılımı “Platelet Rich Plasma” anlamına gelen PRP, kişinin kendi vücudunda bulunan kanı plazma açısından zenginleştirerek istenen bölgeye tekrar verilmesi işlemidir. Bu işlem sırasında, kişiden ufak bir miktar kan alınır ve onarıcı özelliğe sahip olan plazma hücrelerinin miktarı çeşitli yöntemler ile artırılır. Zenginleştirilen plazma sıvısı küçük iğneler aracılığıyla kişinin saç derisine tekrar enjekte edilir.

PRP Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

PRP sırasında kişinin vücudunda yer alan hücreler doğrudan kullanılmaktadır. Vücudun her bölgesinde uygulanabilirliği olması nedeniyle farklı hastalıkların ve problemlerin tedavisinde bu yönteme başvurulabilir.

PRP yaygın olarak saç dökülmesi, cilt sorunlarının çözümü, implant tedavisi sonrasında yara iyileşmesinin hızlanması amacıyla, ortopedik sorunlarda ve iyileşme sürecinin hızlandırılması gereken tüm tedavilerde kullanılabilmektedir. 

Tedavi öncesinde yapılacak olan bir inceleme ile birlikte, kişinin bu uygulama için herhangi bir komplikasyona sahip olmaması, gereken şartları sağlaması ve herhangi bir hastalığı bulunmaması halinde tedavi her yaştan insana uygulanabilmektedir.

PRP Saç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedaviye başlamadan önce herhangi bir beklenmeyen durum oluşmaması adına kontrol ve konsültasyon gerçekleştirilir. Konsültasyon sonrasında, eğer kişide tedavi sırasında sorun yaratacak herhangi bir hastalık görülmüyor ve doktor tarafından onay veriliyorsa tedaviye başlanır.

İşlem sırasında ince ve kısa uçlu iğneler ile kişiden kan alınır. Alınan kan özel bir jel karışım ile birlikte santrifüj kullanılarak ayrıştırılır. Plazma açısından zengin hale getirilen kan, saç derisinde tedavi hedeflenen bölgelere tekrar enjekte edilir. 

Tedavinin türüne bağlı olarak birden fazla seansta enjeksiyon yapılması gerekebilir. Bu durum konsültasyon sırasında uzman tarafından belirlenmektedir. 

PRP Saç Tedavisinin Faydaları

Saç için uygulanan PRP işlemi sonucunda enjeksiyon yapılan bölgede hücrelerin yenilenme oranı artar. Saç kökleri daha fazla beslendiği için saç dökülmesinde azalmalar ve deri sağlığında iyileşme görülür. PRP saç tedavisinden sonra aşağıdaki etkileri gözlemlemeniz mümkün:


PRP Tedavisi Saç Çıkarır Mı?

İyileşme sürecini hızlandırmayı ve iyileşme sonrası sonuçları daha net hale getirmeyi hedefleyen bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında herhangi bir saç kökü aktarımı yapılmaz.

Ancak, PRP ile yapılan saç ekimi çalışmalarında hem donör bölge hem de ekim yapılan alan için daha hızlı bir iyileşme sağlanmaktadır. Tek başına bu işlem yapıldığında herhangi bir saç kökü aktarımı olmayacağından saç çıkması mümkün değildir. Bu tedavinin saç ekimi ile birlikte yapılması durumunda daha sağlıklı ve gür saçlar elde edilebilir. 

PRP saç tedavisi, dökülmesi tamamlanmamış ve hala saç köklerinin bulunduğu bölgelere uygulanabilir. Tedavi sonrasında deri ve saç köklerinde güçlenme meydana geleceği için dökülmeler önlenebilmektedir. 

Konsültasyon işlemi sırasında saç ekimine ihtiyaç duyup duymayacağınız doktor tarafından belirtilecektir. Eğer dökülme tamamlanmadıysa ve saç köklerindeki zayıflama nedeniyle dökülme görülüyorsa PRP tedavisi yeterli olabilir.

PRP Saç Tedavisi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulama yapılmadan önce kişilerin belli konulara dikkat etmesi tavsiye edilmektedir:

Operasyondan en az bir hafta önce sigara, alkol ve tütün ürünlerinin kullanımı kesilmeli veya azaltılmalıdır. İşlem öncesinde kafein içeren gıdalar tüketilmemelidir. 

Kan sulandırıcı ilaçlara operasyondan en az 15 gün öncesinde, doktor kontrolünde ara verilmelidir.

Tedaviyi gerçekleştirecek olan klinik ve ekibin tecrübeli olduğundan, steril koşulların sağlandığından emin olunması gereklidir. 

PRP Saç Tedavisi Sonrası Süreç

edavi sonrasında hastalar hemen günlük hayatlarına dönebilir. Narkoz veya herhangi bir farklı işlem yapılmaması nedeniyle kişilerin tedavi sonrası hayatlarına anında devam edebilmeleri mümkündür. Ancak, iyileşme sürecinin hızlanması için bir gün dinlenilmesi tavsiye edilmektedir. 

İşlem sonrasında, işlem yapılan bölgeye bağlı olarak kızarıklık veya farklı izler ortaya çıkabilir. Bu izler kalıcı olmadığı gibi kısa sürede kaybolmaktadır. 

Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak, belirtilen bakımları aksatmayarak iyileşmenin çok kısa sürede tamamlanmasını sağlayabilir, istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. 

Uygulama sonrasında kişilerin bir gün boyunca duş almamaları ve bir süre güneşe çıkmamaları tavsiye edilmektedir. Bunun dışında, eğer gerekli görülürse farklı pansumanların yapılması gerekebilir. Bunun dışında kişiler günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebilir.

PRP Saç Tedavisi Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Dökülmenin tamamlanmadığı bölgelerde uygulanan PRP saç tedavisi seans sayısına bağlı olarak değişen sürelerde etki etmektedir. Trombosit oranı yüksek olan plazma hücreleri, enjeksiyondan hemen sonra deri üzerinde istenen etkiyi vermek için çalışmaya başlar. Ancak tam olarak gözle görülebilir sonuçların alınması için belirli bir süre beklenmesi ve hedeflenen seans sayısının tamamlanması gerekmektedir. 

 

PRP Tedavisi Fiyatları

Tedavi yapılırken kişilerin hangi amaçla bu işlemi yaptırdıklarına, uygulama yapılacak olan bölgenin büyüklüğüne ve tedavinin kaç seans yapılacağına bağlı olarak fiyatlar değişmektedir. 

Doktor tarafından yapılacak olan konsültasyon aşamasında uygulanacak olan seans sayısı ve tedavi boyutu belirlenmektedir. Bu nedenle, kişiye özel bir konsültasyon yapılmadan fiyatlar konusunda kesin bir şey söylemek mümkün olmamaktadır.