Saç dökülmesi, kadın veya erkek fark etmeksizin herkeste görülebilen ve dış görünüşte olumsuz etkiler yaratabilen bir problem. Modern tıp sayesinde, profesyonel şekilde yapılan saç ekimi operasyonları ile bu sorun çözülebiliyor olsa da dökülmenin engellenebilmesi ve saç kaybının en az seviyede tutulması oldukça önemli.

Sizler için bu yazımızda saç dökülmesine neyin iyi geleceğini, doğal yollar ile saç dökülmesinin nasıl engellenebileceğini anlattık. 

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesinin sebebi pek çok farklı etmene bağlı olabilir. Genellikle belli bir yaştan sonra, genetik olarak ortaya çıkan dökülmeler bir süre sonra saç kaybına ve kelleşmeye neden olabilmektedir.

Saç dökülmesi kimi zaman genetik faktörler haricinde, çevresel koşullardan da kaynaklanabilir. Kimi zaman saçlara doğru bakımın yapılmaması, yanlış saç bakımı ürünlerinin kullanımı, hava kirliliği ve stres de saç dökülmesine yol açabilmektedir.

Bunlar dışında, düzgün beslenmeme ve çeşitli vitaminlerin eksikliği de saç dökülmelerine yol açabilir. Saç dökülmelerinin pek çok ayrı sebebi olabildiği için kesin olarak anlayabilmek adına mutlaka profesyonel destek alınması önerilmektedir. 

Saç Dökülmesi Önlenebilir Mi?

Saç dökülmeleri dökülmenin türüne bağlı olarak önlenebilir. Örneğin, çevresel faktörler veya dengesiz beslenme nedeniyle ortaya çıkan dökülmeler, bu sorunların çözülmesi akabinde ortadan kalkacak ve kişiler sağlıklı saçlara sahip olmaya devam edecektir. 

Ancak, kimi zaman genetik veya daha farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan saç dökülmelerini önlemek mümkün olmayabilir. Saç terapileri ve çeşitli önleyici uygulamalar fayda sağlıyor olsa da bu tarz durumlarla karşılaşıldığında, dökülmenin tamamlanmasını beklemek ve ardından saç ekimi gibi işlemler uygulayarak saçları eski haline getirmek en doğru seçenek olacaktır. 

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Saçlarınızda dökülme problemi ile karşılaştığınız zaman beslenmenizi düzene sokarak dökülmeyi en az seviyeye indirebilirsiniz. Özellikle genetik olmayan dökülmelere karşı vücudunuzu iyi beslemek ve doğru diyeti uygulamak oldukça etkili sonuçlar verebilir.

  • Havuç: Havuçta bulunan vitamin ve mineraller saç köklerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Günlük beslenmenize bir miktar havuç ilave etmeniz halinde dökülmeyi yavaşlatabilir ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.
  • Sarımsak: Pek çok saç bakım ürününde de kullanılan sarımsak özütü, saç köklerinin besleme ve güçlendirme özelliğine sahiptir. İçinde yer alan vitamin ve mineraller, kıl köklerinde uzaman hormonlarını tetikleyerek dökülmeleri azaltacaktır. Sarımsağı doğrudan tüketebileceğiniz gibi kür haline getirerek dışarıdan saç köklerine de uygulayabilirsiniz.
  • Demir içeren besinler: Kırmızı ve beyaz et, ıspanak gibi demir açısından zengin besinler tüketmeniz saçlarınızın çok daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Demir, saç köklerini besleyerek dökülmenin minimum seviyede tutulmasını sağlar. Özellikle, yeni başlamış dökülmelerde ve genetik sebeplere bağlı olmayan durumlarda bu besinlerden büyük ölçüde fayda elde edebilirsiniz. 

Saç dökülmelerinin kimi zaman vücutta oluşan başka problemlerin bir sonucu olabileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle, dökülmenin sebebini tam olarak anlayabilmek adına doktor kontrolünden geçmeniz tavsiye edilmektedir. 

Saç Dökülmesine Karşı Alınabilecek Önlemler

Eğer saçlarınızda dökülme yeni başladıysa, bazı konularda özel olarak dikkat ederek dökülmeyi sınırlı seviyede tutabilir ve saç kaybını mümkün olduğu kadar azaltabilirsiniz. Dökülme başladığı andan itibaren bazı önlemler alarak saçlarınızı korumanız mümkün.

  • Saç bakımınızı ihmal etmeyin: Saçlar kimi zaman dış etmenlerden dolayı dökülebilir. Özellikle, tozlu ve kirli bir ortamda çalışıyorsanız, saç köklerinizin yeteri kadar hava almaması nedeniyle dökülme oluşabilmektedir. Bu tarz dökülmelerin önüne geçmek adına saçlarınızın bakımını doğru şekilde yapmalısınız.
  • Stresten uzak durun: Stres, saç dökülmesinin en temel sebeplerinden biri olarak kabul edilir. Hayatınızdan stresi mümkün olduğu kadar uzak tutmanız durumunda saç dökülmeleri de aynı ölçüde azalacaktır.
  • Uykunuzu düzene sokun: Uyku, tıpkı tüm vücudunuzda olduğu gibi saçlarınız için de önemli bir ihtiyaçtır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar düzenli bir uykuya sahip olmanız, gece uykusuna önem vermeniz dökülmelere karşı iyi gelebilir. 

Dökülen Saçlar Geri Kazanılabilir

Saç dökülmesi oldukça ciddi sonuçları olabilen, kişilerde kelliğe kadar gidebilen bir problemdir. Bu gibi sorunlara karşı ne kadar erken önlem alınırsa o kadar kolay bir tedavi sürecine başlamak mümkündür. 

Saç dökülmesi sonuçlandıktan sonra bile saç ekimi işlemi sayesinde saçlar geri kazanılabilir. Profesyonel ve tecrübeli bir klinik ile çalıştığınız sürece saçlarınızın tıpkı eskiden olduğu gibi gür ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

İletişim

Saç ekimi ile ilgili sormak istediğiniz soruları aşağıdaki iletişim formu ile bize iletebilirsiniz.