Her yaştan insanın başına gelebilecek olan saç dökülmesi problemi, modern tıbbın sunduğu imkanlar sayesinde artık kalıcı bir sorun olmaktan çıktı. Doğru şekilde yapılan bir saç ekimi operasyonu neticesinde, kişilerin eskisi gibi sağlıklı ve doğal görünümlü saçlara kavuşması mümkün.

Saç ekimi ile ilgili kafanıza takılan tüm soruları, en çok merak edilenleri bu yazımızda sizler için cevapladık.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saç dökülmesinin tamamlanması ile birlikte, sağlıklı saç köklerinin belli bir noktadan istenen alana aktarılması işlemine verilen isimdir. 

Pek çok farklı teknik ve yöntem kullanılarak yapılabilen saç ekimi neticesinde, kişilerin doğal görünümlü ve sağlıklı saçlara kavuşmaları mümkündür. 

Saç Ekimi Kimlere Yapılabilir?

Saç ekimi operasyonları dünya çapında oldukça yaygın şekilde gerçekleştirilen uygulamalardır. Saç dökülmesinin tamamlanmış olduğu her alana ekim işlemi uygulanabilir.

Saç ekimi sadece erkekler için yapılan bir işlem değildir. Kadınlarda görülen kellik problemlerine de yine aynı şekilde müdahale edilebilmektedir. Gerekli konsültasyonun yapılması akabinde, her yaştan insana bu uygulama yapılabilmektedir.

Kimi durumlarda, kişilerin çeşitli sağlık problemleri veya kullanılan ilaçlar saç ekimi operasyonlarına engel olabilir. Bu gibi durumlar, konsültasyon aşamasında operatör tarafından belirtilmektedir. 

Saç Ekimi Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Ekim işlemleri sırasında uygulama yapılacak olan alanın büyüklüğü, kaç saç kökü kullanılacağı, kullanılacak yöntemler ve buna benzer ayrıntılar operasyonun ne kadar sürede tamamlanacağını belirlemektedir. 

Saç ekimi, ortalama olarak bir saatten yedi saate kadar değişen sürelerde tamamlanabilir. Yine aynı şekilde, genellikle tek seansta işlem tamamlanıyor olsa da bazı durumlarda birden fazla seans gerçekleştirilmesi gerekebilir. 

En Yaygın Saç Ekimi Teknikleri Hangileri?

Tıp tarihi boyunca pek çok kez uygulanan saç ekimi operasyonlarında sayısız farklı yöntem kullanılmış, yeni teknolojiler geliştirilmiştir. Eski dönemlerde deri üzerinde büyük kesikler açılarak işlem gerçekleştiriliyor olsa da bugün yapılan operasyonlarda büyük kesikler uygulanmamakta, sadece saç kökleri aktarılmaktadır.

Günümüzde kullanılan yöntemler arasında, yüksek başarı oranı ve çok daha hızlı iyileşme sağlaması ile bazı yöntemler ön plana çıkmakta: 

  • DHI Saç Ekimi: Doğrudan kök aktarımı ile gerçekleştirilen bu saç ekimi yönteminde kökler mümkün olduğu kadar az dışarıda tutulur. Alınan bölgeden istenen alana aktarımı çok hızlı şekilde gerçekleşir, bu sayede kişinin saç köklerinin daha sağlıklı olarak aktarılması sağlanır. DHI saç ekimi tekniği oldukça yaygın kullanılmaktadır. 
  • FUE Saç Ekimi: Yaygın kullanılan saç ekimi teknikleri arasında başarı oranı oldukça yüksek olan bir diğer yöntem de FUE tekniğidir. Bir milimetreden daha düşük boylarda olan iğneler kullanılarak alınan saç kökleri yeni alana yine bu özel iğneler aracılığıyla aktarılmaktadır. Kimi zaman safir uçlu iğnelerin tercih edildiği bu yöntemde deri üzerinde herhangi bir kesi alanı oluşmamaktadır. Bu sayede hastaların hızlı şekilde iyileşmekte, herhangi bir iz oluşma ihtimali ortadan kalkmaktadır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan saç ekimi teknikleri arasında bu iki yöntem ön plana çıkıyor olsa da, tıraşsız saç ekimi gibi alt dallar da kullanılmaktadır. 

Saç Ekimi İşlemlerinde Başarı Oranı Nedir?

Saç ekimi operasyonlarının başarılı olabilmesindeki en önemli faktör işlemi gerçekleştirecek olan operatörlerin profesyonel ve tecrübeli olmasıdır. Konsültasyon aşamasından operasyon sonrasında gerçekleştirilecek olan pansuman, bakım süreçlerine kadar her aşaması önemli olan saç ekimi operasyonlarında doğru klinik seçilmelidir.

Profesyonel bir ekip ile modern yöntemler kullanılarak operasyon yapıldığı sürece çalışmalardan neredeyse her zaman için kesin sonuç alınabilmektedir. 

Saç Ekimi Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Operasyon sonrasında iyileşme süreci, operasyonun hangi yöntemle gerçekleştirildiğine bağlı olarak değişmektedir. FUE ve DHI gibi modern yöntemler ile yapılan ekim işlemleri sonucunda hastalar hemen taburcu olarak günlük yaşantılarına dönebilir.

Operasyonun izlerinin kaybolması ortalama olarak bir hafta almaktadır. Bu süreç yine iyileşme sürecinde olduğu gibi uygulanan yöntem, ekim yapılan alanın büyüklüğü gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir.

Saç ekimi sonrasında iyileşme sürecinin hızlı tamamlanabilmesi, doktor tarafından verilen tavsiyelere uyulması ve gerekli olan bakımların aksatılmaması ile doğrudan bağlantılıdır. Saç köklerinin sağlıklı şekilde yerleşebilmesi için bir süre daha dikkatli davranılması, beslenmeye dikkat edilmesi ve mümkün olduğu kadar stresten kaçınılması gerekmektedir. Yine aynı şekilde, doktor tavsiyelerine göre belirli bir süre güneş ışığından kaçınmak, saçları birkaç gün yıkamamak gerekebilir. 

İletişim

Saç ekimi ile ilgili sormak istediğiniz soruları aşağıdaki iletişim formu ile bize iletebilirsiniz.