Saç ekimi işlemi sonrası yeni görünüm hastalarda benlik saygısının artmasına neden olmakta. Ancak yine de saç ekimi sonrasında bazı tavsiyelerin dikkate alınması sonuçların çok daha doğru olmasını sağlamaktadır. Saç ekimi için altın değerinde tavsiyeler yazımızda…

Saç ekimi sonrası uygun bakımın yapılmaması saçın zarar görmesine ve hatta daha fazla saç kaybına neden olabilir. Özellikle saç ekiminden 48 saat sonrasına kadar saçların yıkanmaması önemlidir.  Saç ekimi işlemleri tek gecelik iyileşme süresine sahip değildir.  Çoğu zaman, iyileşme süreci uzun ve zahmetli olabilir. Saç greftlerinin tamamen iyileşmesi ve saç üretmeye başlaması aylar sürebilir, ancak hastaların iyileşme sürecini kolaylaştırmak ve enfeksiyonların ortaya çıkmasını önlemek için birkaç tavsiye mevcuttur.

Saç Ekimi Cerrahisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Temel Hususlar

İşlemi takip eden iki hafta boyunca doğrudan güneş ışığından ve yorucu egzersizlerden kaçınmalısınız. Saç ekimi sonrası iyileşmenin bir parçası olarak bazı izler olacaktır. Ancak bun izler saçlar tamamen büyüdüğünde görünmezler.

Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) saç ekiminden sonra kaşıntıyla karşılaşabilirsiniz . Ama hastaların bölgeyi kaşımaması önemlidir. Bölgeyi nemli tutmak ve tahrişi azaltmak için salin solüsyonu uygulayabilirsiniz.

Saç Ekimi İçin 8 Tavsiye

Dik Pozisyonda Uyumak

Saç ekimi işlemi sonrası iki veya daha fazla yastık kullanın veya mümkünse, bir koltuklu sandalyede dik bir pozisyonda uyuyun. Bu şişmeyi azaltacaktır, çünkü kan kafa derisinden uzaklaşma şansına sahiptir.

İlk hafta, saç ekimi ameliyatının, iyileşme süreci sırasında tartışmasız en önemli dönem olduğu gerçektir. Çünkü ameliyat sonrası yaralar hala taze ve yeni yerleştirilmiş saç folikülleri hala çok hassastır. Bu durumdan rahatsızlık duyulabileceği gibi, hasta eğilmekten ya da başını aşağı eğmekten kaçınmalıdır. Hastalar dik bir pozisyonda uymalı ve mümkünse kendilerini destekleyecek yastıklar kullanmalıdır. Bu tahriş, şişlik ve aşırı kanamayı önlemeye yardımcı olacaktır.

Greftleri Yıkamayın veya Kesmeyin

Hekim tarafından aksi belirtilmedikçe, hastalar saçlarını yıkamak için en az 48 saat beklemelidir. Bundan sonra, durulamak için ılık su kullanarak saçlarını şampuan ve ılık suyla yavaşça yıkayabilirler. Aşırı kabuklanmayı önlemek için işlemden sonraki ilk 14 gün boyunca bu yöntem izlenmelidir. Bundan sonra, doktorun tavsiyesiyle, hasta normal saç yıkama alışkanlıklarına devam edebilir, ancak dikkatli olmalıdır. Saç ekiminden sonra tarama, çok dikkatli yapılmalıdır.

Greftlere Hafifçe Basınç Uygulayın

Hasta saçlarını yıkadıktan sonra kanama veya hafif bir şişlik oluşursa, etkilenen bölgeye yaklaşık 5-10 dakika boyunca temiz nemli bir bez veya gazlı bez kullanarak çok hafif bir şekilde baskı uygulayabilir. Hasta bölgeyi delmekten kaçınmalıdır, çünkü bu enfeksiyon olasılığını artırabilir.

Reçeteli İlaçları Alın

İşlemden sonra bazı yara izleri oluşabilir. Bu nedenle , reçete edilen herhangi bir saç ekimi ilacını almak önemlidir. Bunlar ayrıca herhangi bir tahrişi azaltmaya yardımcı olacaktır. Doktorların verdiği ipuçlarından biri, iyileşme süreci tamamlanıncaya kadar kafa derisine dokunmamaktır.

Potansiyel Görünür Folikülleri Gizlemek için Saçları Uzun Tutun

Saç ekimi işleminden yaklaşık bir ile iki hafta sonra, yaralar iyileşmeye başlayacaktır. Hastaların küçük bir azınlığı, foliküllerin görünür hale gelmesinden muzdarip olabilir. Ameliyat geçirdiğinizi gizlemek için, saçınızı uzatmaktır.

Yorucu Faaliyetlerden Kaçının

Hastalar, saç ekim ameliyatı iyileşme sürecinin yaklaşık ilk haftası boyunca kalp atış hızlarını dinlenme pozisyonunun üzerine çıkaracak her türlü fiziksel veya yorucu aktiviteden kaçınmalıdırlar . Bu koşu, bisiklet sürme ve tenis oynamaktan, yoga ve ağır kaldırma gibi herhangi bir aktiviteyi içerebilir. Hastalar, araçlarına binerken ve inerken de dikkat etmeli, kafalarını korumalıdır.

Uygun Beslenme Alışkanlıkları Edinin

Saç ekimi sonrası iyileşme sürecinin bir parçası da beslenmenizdeki değişikliklerdir. Baharatlı yiyecekler, sağlıksız besinler ve alkol kullanımından kaçınmak önemlidir. Aynı zamanda sigara da içilmemelidir. Sigara iyileşme sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Alkol da kanı sulandıracağından kanama riskine neden olabilir.

Sabırlı Olun

Saç ekimi sonrası iyileşmeyi sürdüren en önemli şey, sabırlı olmaktır. Saçların büyümeye başlaması en az üç ile altı ay sürer. O zamandan önce, greftler yavaşça iyileşmektedir. İyi haber şu ki, dokuz ay içinde greftler saç üretmeyi bitirmeli ve bu noktadan itibaren saçlar normal bir şekilde büyümelidir.

 

İletişim

Saç ekimi ile ilgili sormak istediğiniz soruları aşağıdaki iletişim formu ile bize iletebilirsiniz.