Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Saç Ekimi Nedir ve Nasıl Ekilir?

İnsanların en çok merak ettiği saç konusundaki sorulardan olan saç ekimi nası yapılır ve saç ekimi nedir sorularının cevaplarına gelmeden önce konuyu iyicene pekiştirebilmek maksadıyla bu gelişme sürecini inceleyeylim.

Saç Ekimi Tarihçesi

Tarih 1930 yılını gösterirken, Japon dermatolog Dr. Sasawa, 1939 yılında ise Dr. Okuda ilk kez saç ekimi gerçekleştiren hekimlerdir. Kişinin erken dönemlerine denk gelen süreçte, 4 mm büyüklüğünde delgi ile kıl kökleri alınıp sonrasında kaş, sakal ve bıyık olarak tekrar ekilmekteydi.

1943 yılında Dr. Tamura, saç ekimi nasıl ekilir konusunda kendi araştırmaları için bilgileri topladıktan sonra, günümüzdeki saç ekimi tekniklerine uygun olarak ilk ekim işlemini gerçekleştirdi. Dr. Tamura’yı diğer doktorlardan farklı kılan ise tek kök kıllanarak, bahsedilen bölgelerin dışında saç bölgesine ekim yapması idi.

Yalnız bu tekniği yıllar sonra saç ekimi nasıl yapılırdan bihaber olan batıya çok sonra gelmiştir. Bunun sebebi ise 1944 yılı itibari ile patlak veren Dünya savaşının etkisidir. Savaş nedeniyle uzun yıllar batıdan kopuk yaşayan Japonya içerisinde meydana gelen bilimsel gelişmelerden batı ülkeleri de haberdar olmamıştır.

Bu durum 1959 yılına kadar devam etmiş olup, 1959 yılında bugün temel bilgi olarak kabul edilen saç ekim yapılma temellerini oluşturmaya başladı. Donör ve alıcı kavramını tanımlamıştır. 1980 yılına kadar bu bilgiler ışığına ilerleyen saç ekimi teknolojisi, 1980 yılında bir grup İspanyol dermatolog tarafından mini ve mikro olacak şekilde doku nakli yapmayı başardılar.

Yaklaşık 14 sene boyunca süren bu tekniğin kullanımından sonra Dr. Bobby Limser, saç ekim tekniği konusunda şu anda kullanılan bütün yöntemleri bir kenara bırakarak saç ekimi nasıl yapılır anlayışını değiştiren yeni yöntem geliştirmiştir. Çok ince ayrıntıları gösteren stereo mikroskop ile 3 doku nakline kadar gerçekleştirmeyi başardı.

Bu teknik 2 senelik bir kullanımının ardından bilimsel araştırmalarını yayınlayan Dr. Bernstein ve Dr. Rassman kıl gruplarının bulunduğu ve doku nakillerinin ekilmesi kısmında tamamen doğal sonuç olarak uzayan saç ekim tekniğini keşfettiklerini duyurdular. Kıl gruplarını Folliküler Ünite olarak nitelendirdiler ve bugün bilinen FUE saç ekimi yöntemini geliştirdiler.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Birkaç adımdan oluşan, ortalama 3 ile 4 hafta süren bir tedavi süreci sonucu gerçekleşmektedir. Adım adım sıralanacak olursa,

  • İlk olarak anestezi işlemi yapılarak, saç kökü alınacak bölgeler belirlenir.
  • Belirlenen bölgelerden saç kökleri özel yöntemlerle alınır.
  • Alınan bölgede oluşan yaraların iyileşmesi için beklenen süre geçirilir.
  • Alınan saç kökünde bulunan doku nakilleri hazırlanır.
  • FUE saç ekimi tekniği olarak adlandırılan yöntemle dokular gruplandırılır.
  • Kişinin saç ekilecek bölgesinde alıcı kanalları hazırlanıp, kanal yolu açılır.
  • Son olarak doku naklinin yerleştirilmesi ile saç ekim işlemi tamamlanır.

Saçların Önemi!

Saçlar, tarih boyunca hem erkeklerin hem de kadınların en önemli verdiği konulardan biri olmuştur. Tarihin çeşitli dönemlerinde tabip bilimciler, çeşitli aktarcılar, şifacılar, kimyagerler saçların daha güzel ve daha parlak olması için çalışmalar yapmıştır. Saçlar sadece sağlık bölümünde değil hayatımızın birçok alanında da önemli bir yere sahip olmuştur. Şöyle ki, şiirlerde ve hikayelerde sık sık yer almıştır. Rapunzel’in hikayesi bu konuya en basit örneklerden biridir. Ya da şiirlerde bahsedilen sevgilin saçlarına yazılan diziler, saçların önemini tarihin her döneminde önemini korumuştur.

Saç ile ilgili tarihe biraz daha detaylı baktığımız zaman Osmanlı devletinde saç kesmek ceza idi. Kesen kişilere para cezası verilirdi. Sonrasında saç kesiminin serbestleşmesi ve bu adetin toplumuza geçmesi Frenk toplumundan alınmadır. Geçtiğimiz eski toprak dediğimiz dönemlerde Anadolu’da yaşayan kızlar saçlarını evlendikleri zamana kadar kesmezlermiş. Evlendikten sonra şakaklardan saç sarkacak şekilde, zülüf denilen saç modeli ile kesilirmiş.