Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Saç Ekimi Nedir?

İnsan vücudunda görsel olarak oldukça dikkat çeken, estetik bir görünüm sağlayan saçlar çeşitli sebeplerden dolayı zaman içinde seyrekleşip dökülür. Kimi zaman genetik kimi zaman ise çevresel faktörler saç dökülmesine ve kellik durumuna yol açabilmekte.

Saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler için uygulanan saç ekimi operasyonları ile kişilere özel olarak gerçekleştirilen bir takım operasyonlar ile saçların tekrar eski haline getirilmesi mümkün. Bu operasyonlarda, farklı yöntemler ve teknikler ile işlemler yapılmaktadır. 

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, temelde greft adı verilen saç köklerinin belli bir bölgeden alınarak seyrekleşen ve ekim yapılmak istenen alana aktarılması operasyonudur. Basit bir cerrahi operasyon olarak tanımlanabilecek saç ekimi operasyonları uzman ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Operasyon yapılmadan önce kişilerin saç yapısı, ekim yapılacak olan bölgenin ne kadar grefte ihtiyaç duyacağı, bu greftlerin nereden alınacağı ve buna benzer konuların incelenmesi gereklidir. Doktorlar bu aşamada kullanılacak yöntemleri de kesinleştirmektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi operasyonu öncelikle saç analizi ve konsültasyon aşaması ile başlar. Bu aşamada hastanın saç yapısı incelenir, ekim yapılacak olan bölgenin yapısı gözlemlenir. Daha sonra hastaya en uygun ekim yöntemi belirlenerek uygulamaya geçilir.

Operasyon aşamasında özel olarak tasarlanmış ve saç köklerinin boyutuna göre kullanılan, en kalını bir milimetre çapında olan kalemler ile saç kökleri toplanır. Kullanılan yönteme bağlı olarak bu kökler kimi zaman çeşitli solüsyonlar içinde bekletilerek güçlendirilir. Modern yöntemlerde herhangi bir bekleme yapılmadan, çıkan köklerin doğrudan hedeflenen bölgeye ekilmesi mümkündür. 

Greft sayısına göre değişen sürelerde tamamlanan operasyon sonucunda doktorunuzun tavsiyelerine uymanız, saç bölgenize baskı yapmaktan kaçınmanız halinde kısa sürede iyileşme görülür ve kişi doğal görünümlü saçlara kavuşarak günlük yaşantısında devam edebilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Nedir

Saç Ekimi Yöntemleri

Saç ekiminde birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunların en yaygın kullanılanları FUE ve DHI yöntemi olarak bilinir.

Saç Ekimi Herkese Uygulanabilir mi?

Modern saç ekimi yöntemlerinin kullanılması ile birlikte bu operasyonlar herkese uygulanabilir hale gelmiştir. Kadınlarda ve erkeklerde farklı teknikler kullanılarak yüksek başarı elde edilen operasyonlar yapılabilmektedir.

Elbette çeşitli sağlık sorunlarının saç ekimini engelleyebileceği durumlar olabilir. Bu nedenle operasyon yapılmadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçilmeli, kan sulandırıcı tedavilere mümkünse ara verilmelidir.

Erkeklerde saç dökülmesi 35 – 45 yaş aralığında yoğun olarak yaşandığı için daha etkili sonuç alabilmek adına bu dönemlerden sonra ekim yapılması önerilmektedir. Ancak, bu durum saç yapısına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebileceği için herkes için geçerli değildir.

Saç Ekimi Nerede Yaptırılmalı?

Saç ekimi süreci mutlaka iyi takip edilmesi gereken süreçlerdir. Bu nedenle çalışacağınız kliniğin doğru belirlenmesi çok önemlidir. Operasyon sürecinin ve sonrasının sağlıklı bir şekilde geçebilmesi için merkezlerin mutlaka aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekli;

Saç Ekimi

Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon öncesinde saç köklerinizin aktarım için sağlıklı durumda olduğundan emin olmanız gerekli. Bunu sağlamak amacıyla doktorunuz tarafından verilen tavsiyelere mutlaka dikkat etmeniz ve uymanız önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi sonrasında köklerin yerleşebilmesi ve sağlıklı görünüme sahip saçlara kavuşulması için bir süre dikkatli davranılması gerekmektedir. Yine doktorunuzun kontrolünde, sizin için verilen tavsiyelere uymanız bu süreci çok kolay bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır.

Operasyon sonrasında ilk üç ay özellikle çok önemli kabul edilir. Bu süreçte saçlarınızı stresten uzak tutmanız, mümkün olduğu kadar sürtünmelere karşı dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. 

Saç Ekimi sonrası süreç hakkında detaylı bilgi için https://www.lalesacekimi.com/sac-ekimi-sonrasi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Modern teknoloji ile gerçekleştirilen operasyonlar sonrasında iyileşme süreci oldukça hızlı gerçekleşmektedir. Hastalar operasyon sonrasında hemen taburcu edilir.

Saç köklerinin yerleşmesi ve ekim yapılan bölgeye uyum sağlaması ortalama olarak 7-10 gün arasında tamamlanır. Bu sürede kırmızı izler ve hafif kabuk bağlamalar görülebilir. İlk 10 gün sonrasında bu izler yavaş yavaş kaybolur. 

Operasyon sonrasında, doktor tavsiyelerine uyulması ve dikkatli davranılması halinde 15 gün içinde operasyona dair izler kaybolur. Ortalama olarak üç ayda ise tüm belirtiler kaybolarak doğal bir görüntü ortaya çıkmaya başlar. Saç köklerinin canlanması ile birlikte kişinin saçları istenen şekilde gür ve sağlıklı olarak uzamaya başlar. Ortalama olarak bir yıl içinde tam olarak istenen seviyede başarı görülür.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatları ekim yapılacak olan bölgenin büyüklüğü, kullanılacak greft sayısı, saç yoğunluğu ve saç ekimi yöntemine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Doğru fiyatlandırmanın yapılabilmesi için ekim yapılacak bölgenin analiz edilmesi gereklidir. Herkesin farklı bir operasyona ihtiyaç duyması ve kullanılacak greft sayısının farklı olması nedeniyle fiyatlandırma yalnızca bu analiz ve konsültasyon aşaması sonrasında belirlenebilir.