Saç ekimi operasyonlarından sonra pek çok kişinin başına gelen ve insanların panik yapmasına neden olan şok dökülme oldukça normal kabul edilmektedir. Kısa süreli saç dökülmeleri şeklinde ortaya çıkan bu problem kişiden kişiye değişen boyut ve yoğunluklarda görülebilmekte.

Şok dökülme insanların kafasını karıştıran bir kavram olsa da oldukça normal görülmelidir. Saç ekimi sonrasında ortaya çıkan şok dökülme ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda listeledik.

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme Nedir?

Fue Saç Ekimi veya Dhi Saç Ekimi olması fark etmeksizin, hangi yöntem kullanılıyor olursa olsun saç köklerinin aktarımı sırasında köklerde travma yaşanması oldukça normal kabul edilmektedir. Bu travma neticesinde oluşan dökülmeler, saç ekimi operasyonunun doğal gelişiminin bir parçası olarak görülmektedir.

Şok dökülme, saç köklerinin belli bir kısmının ekimden bir süre sonra dökülmesi anlamına gelir. Kimi zaman donör bölgede kimi zaman ise ekim yapılan alanda oluşan bu dökülme gayet normal kabul edilmektedir.

Şok Dökülme Ne Zaman Olur?

Şok dökülmenin saç ekimi operasyonundan tam olarak ne kadar süre sonra ortaya çıkacağını belirtmek mümkün değildir. Ancak, saç ekimi yapılan alanda oluşan kabukların dökülmesi ile birlikte şok dökülme aşamasına geçilmektedir.

Ortalama olarak operasyondan 15 – 20 gün sonra ortaya çıkan bu dökülme bir süre devam eder. Özellikle 25 – 30 gün arasında hızı artan şok dökülme kimi durumda iki aya kadar devam edebilmektedir. Bu dökülmenin şiddeti ve yoğunluğu kişinin genetik yatkınlığına bağlı olarak değişir.

Şok Dökülme Sonrasında Nasıl Bir Süreç Görülür?

Şok dökülme, ortalama olarak en fazla iki ay içerisinde tamamlanmaktadır. Dökülmenin tamamlanmasının ardından saçlar normal formunda uzamaya başlar.

Dökülme olan noktalarda uzama yoğunluğu bir süre farklı olabilir. Örneğin, kimi durumda saçınızın bir kısmı uzarken diğer kısmı daha kısa kalabilmektedir. Bu durum kısa süre içerisinde düzelir ve dengeye kavuşur.

Toplamda 3 – 4 ay gibi bir süre içerisinde tamamlanan bu süreç sonrasında, operasyonun başarısı görülmeye başlayarak kişiler istedikleri gibi doğal görünümlü saçları elde eder. Profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilen saç ekimi operasyonu sonrasında, güzel ve doğal görünen saçlara kavuşmak mümkündür.

Şok Dökülme Endişe Edilmesi Gereken Bir Durum Değildir

Şok dökülme neredeyse herkesin başına gelebilen, saç ekimi operasyonu sonrasında oldukça normal kabul edilen bir durumdur. Kimi hastada daha yoğun şekilde görülebilen bu dökülmeler geçicidir. Tamamlanan dökülme sonrasında saçlarınız eski formuna kavuşarak istenen görünümü elde edebilmenizi sağlar.

Kullanılan yöntem, hastanın yaşı, kullanılan greft sayısı, kanal yapısı ve buna benzer faktörlere bağlı olarak şok dökülmenin yoğunluğu değişebilmektedir.

Uzman bir saç ekimi merkezi ile çalıştığınız sürece operasyon sonrasına oluşabilecek herhangi bir etki ile ilgili endişe etmenize gerek kalmayacaktır. Profesyonel bir klinik tarafından gerçekleştirilen saç ekimi operasyonu neticesinde, kolayca hayalini kurduğunuz saçlara ulaşmanız mümkündür.

İletişim

Saç ekimi ile ilgili sormak istediğiniz soruları aşağıdaki iletişim formu ile bize iletebilirsiniz.