Sac Klonlama mümkün mü

Saç Klonlama

Şüphesiz saç ektirmek ya da saç ektirmiş olup da yetersiz kök miktarından dolayı çözümler arıyan kişilerin en çok merak ettiği konudur Saç klonlama. Saç klonlama konusuna detaylıca incelemesini sunduk.

Saç Klonlama Nedir?

Bilim dünyasında son yüzyıldır sıkça konuşulan ve oldukça üstüne düşülen konulardan biri olan klonlama, bir canlının genetik yapısının bire bir kopyalanması durumuna verilen addır aynı durum saç klonlama için de geçerlidir. Bu işlemde canlının, vücut hücrelerinden biri alınır. Ardından, alınan hücrenin içinde bulunan çekirdeğin genetik şifresi ortaya çıkartılır. Yine başka bir genetik şifresi çözülen canlının hücre çekirdeğine nakledilme işlemi yapılır. Sonrasında kimyasal ya da elektriksel uyarılar vererek hücre içerisinde döllenme gerçekleştirilerek yumurta hücresi içerisinde bölünme işlemi sağlanır.

Genetik bilim dünyasında bugünlerde ise, saç dökülmelerine karşı saç klonlama teknolojisi üzerinde çalışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı kelleşen bölgeyi onarmak yerine kelleşmeye sebep veren etkileri bulup kökten çözüm bulmak üzerinedir.

Saç dökülmesinin genetik bozukluğa dayalı olması nedeniyle bilim adamları klonlama işlemi öncesinde bozukluğu olan genetiği bulup o genetiğin üzerinde bozulmamış olan genetik şifresini aktararak sorunu çözmek istemeleri günümüzde saç klonlama konusuna ilgiyi arttırmıştır.

 

Saç Klonlama İşlemi

Söz konusu çalışmalar halen uzun yollar kat etmesi gereken sürecin tam ortasında durmaktadır. Burada yapılacak işlem, kişiden başka bir kişiye saç nakli olacaktır. Günümüzde uygulanan tekniklerde kişinin kendi saçından alınan kökler, saç olmayan bölgeye nakil ile gerçekleşiyor.

 

Saç Klonlama Nasıl Yapılır?

İnsanın kıl kökünde bulunan yumurta hücresini saran yapının en alt kısmında dermal kılıf hücreleri bulunur. Bu kılıf hücreleri, deneyler aşamasında başkasına aktarıldığında saç hücrelerinin aktif şekilde çalıştığı ve oluşum sağlayabildikleri gözlemlenmiş durumdadır. Aynı şekilde yine çeşitli laboratuvar ortamında yapılan deneylerde bu kılıf hücreleri çoğaltılıp saç klonu başka kişiye nakil edildikten sonra olgun kıl kökü gelişimi de başarılı sonuç vermiştir. Doku uyum probleminin yaşanmaması bu konuda bilimin ilerlemesine oldukça katkı sağlayan bir veri oldu.

Yapılan deneylerin en ilgi çekici yanı ise, nakil işlemi sırasında kılıf hücreleri erkekten alınıp, kadına nakledilmiştir ve başarılı sonuç vermiştir. Bu durumun varlığı tamamen kelleşme yaşayan kişilere dahi saç ekilebileceği konusunda umut olmuştur.

Saç Klonlama Şu An Ne Durumda? Geleceği Neler Bekliyor?

Bu çalışmalar halen deney aşamasındadır. Bunun sebepleri arasında dermal kılıf hücrelerinin alınmasının zorluğu, elde edilen saç kılının kalitesinin düşük olması, elde edilen ve nakledilen hücrelerin vücut dışında üretilmesinde yaşanılacak zorluklar, nakledilen kişide dizilim yapısını şifreli dengede tutacak yapı sisteminin bulunmaması gibi nedenler halen bu yöntemin deney aşamasında kalmasında önemli faktörlerden biridir. Ayrıca günümüzde kullanılan yöntemler ile saç ekimi işlemi garanti edilebilmektedir. Saç klonlama yöntemi ile nakledilen kılların gelişimi için garanti verilebilmesi durumu günümüzde söz konusu değildir.

Bunun dışında çok fazla bilinmeyen mevcut durumdadır. Örneğin saç kılının ne kalınlıkta olacağı ne renkte olacağı ve ne karakterde olacağı da bilinmemektedir. Normal bireyin saçları belirli bir ömre sahiptir. Ömrünü tamamlayan saç kılı kendini bırakır ve yerini yeni kıl köküne bırakır. Bu ömür boyunca devam eden döngü sürecindedir. Lakin saç klonlamasıyla yapılan nakil sonrasında o döngünün sağlanıp sağlanamayacağı bilinmeyenlerin arasındadır.

Bütün bunlar düşünüldüğü zaman saç klonlama teknolojisinin daha önümüzdeki uzun bir süre içerisinde deney ortamında kalacağını gösteriyor. Elbet bu bilinmeyenler çözüldüğü zaman güzel sonuçlar ve birçok yeni fikir kapısı açılacaktır. Lakin şu an saç klonlama sadece teoride kalan yöntem olarak günümüzde yer almaktadır.