Erkeklerde görülen sakal dökülmesi, pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilen, görsel açıdan rahatsızlık veren bir sorundur. Erken yaşlardan ilerleyen yaşlara kadar her dönemde görülebilen bu problem nedeniyle kişilerin kendilerini kötü hissetmesi oldukça yaygın görülen bir durumdur.

Sakal dökülmesi, görünüş olarak olumsuz etkiliyor olsa da herhangi bir sağlık problemine yol açmamaktadır. Yine aynı şekilde, nedenleri anlaşıldıktan sonra uygun yöntemler kullanılarak dökülen bölgelere sakal ekimi yapılabilmektedir.

Sakal Dökülmesi Neden Olur?

Sakal dökülmesi, modern tıbbın henüz cevap bulamadığı sorulardan bir tanesi. Üzerinde pek çok araştırma yapılmış olsa da dökülmenin sebebi hala tam olarak bilinmiyor. Yapılan en son araştırmalarda, bu probleme sebep olarak gösterilebilen bazı veriler ön plana çıkmakta:

 •   Kalıtsal problemler

  Tıpkı saç dökülmesinde olduğu gibi sakal dökülmesinin de sebepleri arasında genetik problemler yatıyor olabilir. Genetik nedenlerden kaynaklanan sakal dökülmesinde, kıl köklerinin dökülmesi tamamlandıktan sonra gerekli müdahale yapılarak ekim işlemi gerçekleştirilebiliyor.

 •   Stres

  Stres kaynaklı saç ve sakal görülmesi oldukça yaygın bir durum olarak bilinmekte. Özellikle günlük yaşantısında ve iş hayatında daha yoğun stres altında olan kişilerde bu tarz problemler ortaya çıkabiliyor.

 •   Beslenme alışkanlıkları

  Kişinin sağlıksız beslenmesi, yeteri kadar mineral ve vitamin almaması durumunda vücutta pek çok sağlık problemi ile birlikte kıl köklerinin zayıflaması görülebilmektedir. Sakal ve saçta dökülmeye yol açan bu durum kontrol altına alınmadığında tüm kıl köklerinin kaybıyla sonuçlanabilir.

 •   Aşırı alkol tüketimi

  Kıl köklerinin zayıflamasına neden olan sebeplerden biri de aşırı alkol tüketimi olarak gösteriliyor. Sağlıklı saç ve sakala sahip olmak için alkol tüketiminin azaltılması tavsiye edilmekte.

 • Yanlış kullanılan bakım ürünleri

  Bakım ürünleri her ne kadar sağlıklı kıl kökleri için tavsiye ediliyor olsa da yanlış ve aşırı kullanımda dökülme ile karşılaşılabiliyor. Bu problemden kaynaklanan dökülmeler genellikle geçici olsa da kimi zaman kalıcı dökülmelerde neden olabilmektedir. Bu nedenle, kullanılacak olan bakım ürünlerinin mutlaka uygun sıklıkta ve kaliteli markalardan tercih edilmesi tavsiye edilmekte.

 •   Hormon bozuklukları

  Hormon bozuklukları saç ve sakallarda dökülmeye neden olabilir. Bu gibi durumlarda sağlık kontrolünden geçmek ve doktor tavsiyesiyle uygun tedaviye başlamanız önerilmektedir.

Sakal Dökülmesi Sorunu Nasıl Çözülür?

Sakal dökülmesi çoğu zaman doğru bakımın yapılması ile birlikte önlenebilen ve kıl köklerinin tekrar eski haline dönebildiği bir sorundur. Böyle bir problem yaşamanız durumunda sakal bakımınıza ve beslenmenize dikkat ederek çözüm için ilk adımı atabilirsiniz.

 •   Düzenli sakal temizliği yapın

  Sakalınızda bulunan kıl köklerinin yağ dengesini sağlamak ve zayıflamasını engellemek adına temizliğinize dikkat etmelisiniz.

 •   Beslenme düzeninizi değiştirin

  Vücudunuzda bulunan kıl kökleri A, C ve E vitaminleri tarafından beslenir. Beslenmenize bu vitaminler açısından zengin besinleri ekleyerek daha sağlıklı sakallara kavuşabilirsiniz.

 •   Stresten uzak durun

  Stres kaynaklı dökülmeleri kesmenin tek yolu stresten uzak kalmanız. Yaşantınızda değişiklikler yaparak veya yoga gibi rahatlatıcı egzersizler ile dökülmeleri azaltabilmeniz mümkün.

 •   Sakallarınızı yıpratmaktan kaçının

  Eğer çok sık tıraş oluyorsanız bunu azaltmaya çalışın. Sakallarınızı ve kıl köklerinizi mümkün olduğu kadar az yıpratmanız sakal dökülmelerinin önüne geçmekte yardımcı olabilir.

Sakal dökülmesi kimi zaman bu yöntemler ile çözülemeyebilir. Böylesi durumlarda profesyonel destek almanız gerekebilmektedir. Özellikle dökülmenin çoğaldığı ve görsel olarak hoş olmayan durumların ortaya çıktığı hallerde, sakal ekimi yöntemi ile kaybedilen kıl kökleri tekrar ekilebilmektedir.

Sakal Dökülmesine Karşı Uygulanan Tedaviler

Dökülmenin sebepleri tam olarak anlaşılamadığı için yapmanız gereken ilk şey hayat tarzınızdaki değişiklikler olacaktır. Eğer bunu yaptıktan sonra hala dökülme sorunu devam ediyorsa desteğe ihtiyacınız olabilir.

Sakallarda dökülme ortaya çıktıktan sonra, seyrelen bölgelerin tekrar gürleştirilmesi veya tamamen dökülmüş sakalın yeniden kazanılması için ekim işlemi uygulanabiliyor. Mutlaka uzman bir operatör tarafından yapılması gereken bu ekim sonrasında gür ve sağlıklı sakallara ulaşabilmeniz mümkün.

Doğru şekilde gerçekleştirilen bir sakal ekimi operasyonu sonrasında doğal bir görünüm elde edilebiliyor. Lale Saç Ekimi’nde, uzman ve tecrübeli bir kadro ile bu sorunu tamamen çözebilir ve istediğiniz dış görünümü elde edebilirsiniz.

Eğer dökülme sorunu hormonlardan kaynaklanıyorsa doktor gözetiminde hormon tedavisi almanız gerekmektedir. Hormon tedavisi sonrasında, kıl köklerinin tekrar oluşturulması ve bölgesel seyrelmelerin düzeltilmesi için sakal ekimi işlemi yapılabilir.

 

İletişim

Saç ekimi ile ilgili sormak istediğiniz soruları aşağıdaki iletişim formu ile bize iletebilirsiniz.