Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Tıraşsız Saç Ekimi

Saç ekimi için herhangi bir ekim merkezine gittiğiniz zaman genellikle tıraşsız saç ekimi yapamayıp ekim öncesi saçların 1 numara adı verilen 3 milimetre uzunluğunda olacak şekilde kısaltmaktadırlar. Bunun sebebi ise saçların kısa olması, ekim operasyonu esnasında doktorun kıl köklerini daha iyi görebilmesi ve daha iyi ekim yapabilmesi için geçerli bir durumdur. Fue tekniği ile yapılan bu ekim işlemi için bazı kişiler saç kesimi olayına pek sıcak bakmamaktadır. Saç kesimine sıcak bakmamayanlara, mevcut saç şekillerini seviyor olanlara veya kısa saç sevmeyenlere tıraşsız saç ekimi önerilmektedir. Genelde saç kestirmemeyi tercih eden kişiler, doğal olarak kadınlar oluyor. Daha rahat bir saç ekimi işlemi için ise saç kestirme işlemine onay vermek en uygun olanı sayılmaktadır.

Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılmaktadır?

Tıraşsız saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler için iki yöntem bulunmaktadır. Bu iki yöntemi açıklamadan önce kısa bir bilgi notu vermek gerekirse, tıraşsız saç ekimi yöntemi pek sık kullanılmaz. Nadir bir şekilde kullanıldığı ve zor bir işlem olmasından dolayı diğer saç ekim merkezlerinde bu yöntemi  uygulayabileni bulmanız zor olabilir.

Tıraşsız saç ekme yöntemlerini inceleyecek olursak, bölgesel tıraşlama ve hiç tıraşlamama olarak önümüze çıkan iki adet traşsız saç ekim yöntemi bulunur. Bölgesel tıraşlamada 1000 ile 1500 arası sayıda olan greft ekimi işlemi için sadece gerekli bölgelerde 10×5 büyüklüğünde dikdörtgen bir alanın tıraşlanıp uzun saçlarla tıraşlı bölge kapatılır. Trasız saç ekimi sonrası yaklaşık 3-4 gün sonra kimsenin anlıyamıyacağı doğal bir hal alır.

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bu sorunun cevabına gelecek olursak, tıraşsız saç ekimi yaptıracak kişi için sağladığı avantajları maddeler halinde listelersek;

 • Normal saç ekiminde, operasyon sonrasında kişinin saç ekim operasyonu geçirdiği belli olur. Tıraşsız saç kesimi yapıldığı takdirde mevcut saçların operasyon alanını kamufle etme durumu vardır.
 • Tıraşsız saç ekimi işlemine kadar saçlarının şeklini oluşturmaya ve korumaya çalışanlar için kabul edilebilir bir durumdur.
 • Saç kıl kökünün alındığı bölgede, operasyon sonrasında estetik bir görüntü ortaya çıkmaz. Bu durumu saçlar ile kapatabilirsiniz.
 • Traşlı saç ekimi sonrasında sosyal hayata dönmek belirli bir süreç gerektirirken, tıraşsız yaptıran kişilerin sosyal hayata dönüşleri çok daha kısa sürede gerçekleşmektedir.
 • Bu yöntemin en büyük yararı şüphesiz kadınlara olmuştur.
 • Bir kadının saçlarını uzatması ve istediği şekli vermesi yılları bulabilmektedir. Böylece saç ekerken, uzun yıllar kısa saçlı dolaşmaktan kurtulmuş olur.
 • Aynı durum uzun saç kullanmayı seven erkekler için de geçerlidir.

Tıraşsız saç ekimi işleminin bazı konularda işlevsel avantajları varken bir yanda da elbet olumsuz olacak dezavantajları bulunmaktadır. Bu dezavantajlar daha çok operasyonun teknik anlamda zedelenmesi ve maliyeti arttırması ile eş değer yükseliş göstermektedir. Dezavantajlarını listeleyecek olursak,

 • Bu işlem daha detay isteyen işlem olması operasyon süresini arttırmaktadır.
 • Tıraş olmuş bir kişi için yapılacak ameliyatın süresi 5-6 saat sürüyor diye bir varsayımda bulunursak, tıraşsız saç ekimi yaptırmak isteyen aynı kişi için operasyon süresi 2-3 saat artmaktadır.
 • Saç ekimi işlemi esnasında hijyeni sağlamak için daha fazla efor sarf edilmesi gerekiyor.
 • Operasyon süresi ve artan emek performansı nedeni ile tıraşlı saç ekimine göre çok daha yüksek ücretlere tabii tutulmakladır.
 • Saç ekimi operasyonu sonrasında kişinin görebileceği komplikasyonlar, tıraş olup saç ekimi işlemi yaptırmış bir kişiye göre biraz daha yüksektir. Bu nedenle tıraşsız saç ekimi yapan kişilerin daha hijyenik daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Tıraşsız Saç Ekimi ile Normal Saç Ekimi Fiyatları aynı mıdır?

Tıraşsız saç ekimi yöntemi ileri seviye tecrübe isteyen ve daha fazla zaman alan bir yöntem olmasından dolayı FUE saç ekimi yöntemiyla arasında fiyat farkı oluşturmaktadır.