Başlıksız-1

TIRAŞSIZ SAÇ EKİMİ

Saç ekimi operasyonlarında yaygın olarak tıraş edildikten sonra ekim işlemi yapılıyor olsa da uygun yöntemlerin kullanılması halinde tıraşsız saç ekimi yapılması da mümkün. Yeni nesil yöntemlerden biri olan bu yöntem ile saç tıraşına ihtiyaç olmaksızın istenen sonuçlar elde ediliyor.

TIRAŞSIZ SAÇ EKİMİ NEDİR?

Saç köklerinin alınacağı, donör olarak adlandırılan bölgenin ve ekimin yapılacağı alanın hiçbir şekilde tıraş edilmeden saç ekimi işleminin yapılmasıdır. Saç ekim operasyonlarında kişinin dış görünüşünü koruyarak işlemin tamamlanabilmesi için bu yöntem tercih edilmektedir.
Bu yöntem herkes için uygun olmayabilir. Genellikle çok fazla saç kökünün aktarılmadığı ekim işlemlerinde bu yöntem kullanılır. Çok büyük bir alanda, çok sayıda saç kökünün kullanılacağı ekim işlemlerinde bu teknik ile saç ekimi mümkün olmamaktadır.
Tıraşsız saç ekiminin yapılabilmesi için öncelikle;
Saç köklerinin, ekim yapılacak alanın ve saçın yapısının incelenmesi gereklidir. 3.000 greftten daha fazla saç kökünün kullanılacağı operasyonlarda bu yöntem kullanılamayabilir.-

TIRAŞSIZ SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

Tıraş olmadan yapılan bu işlemde genellikle iki farklı yöntem kullanılır.

  • Kısmen Tıraşlı Saç Ekimi: Tamamen tıraşsız yapılan saç ekimlerinde kullanılacak olan greft sayısının 1000’in altında olması gerekir. Buna ek olarak, kişinin saçlarının seyrek olması ve ekim yapılacak alanın küçük olması işlemi kolaylaştırır.
  • Traşsız Saç Ekim: Tıraşsız saç ekimi yapılırken hangi yöntem kullanılıyor olursa olsun öncelikle saç kökleri toplanır, daha sonra ekim yapılacak bölgeye kanallar açılarak saç kökleri yerleştirilir. Son olarak saç ekimini tamamlayacak ve iyileşme sürecini başlatacak olan çeşitli uygulamalar yapılarak operasyon tamamlanır.

Her iki yöntemde de;
Özel olarak tasarlanmış, saç tipine göre değişen çaplarda iğneler kullanılır. Bu iğneler ile saç kökleri istenen yerden alınarak ekim yapılacak bölgeye yerleştirilir. Saç ekimi sırasında kullanılan iğneler özel olarak kişiye göre belirlenir. Bu yöntem ile yapılan saç ekimlerinde DHI veya bir diğer adıyla Choi yöntemi olarak bilinen yönteme benzer uygulamalar kullanılır.

TIRAŞSIZ SAÇ EKİMİ AVANTAJLARI

Saç ekimi işlemlerinin büyük çoğunluğu tıraş edilerek yapılıyor olsa da tıraşsız saç ekiminin kendine göre belli avantajları bulunmaktadır.

Saç kesimine gerek kalmaz.

İşlem uzun saçlar üzerine yapıldığı için görünüm olarak herhangi bir farklılık ortaya çıkmaz. Tıraş edilmeden yapıldığı için saçların doğal görünümü bozulmaz, tekrar uzatılmaya ihtiyaç duymaz.

İyileşme süresi kısadır.

Ekimden çok kısa süre sonra, yaklaşık olarak 7-10 gün arasında saç ekimine dair izlerin neredeyse tamamı kaybolacak ve doğal bir görüntü ortaya çıkacaktır. Ekim yapılırken kullanılacak olan saç kökü miktarı ve ekim yapılacak alanın sınırlı olması nedeniyle iyileşme süreci çok daha hızlı olmaktadır.

Kadınlar için de rahatlıkla tercih edilebilir.

Özellikle kadınlarda bu yöntemle ekim yapılırken, ekim yapılan alan diğer saçlar tarafından kamufle edildiği için fiziksel görünümde ortaya çıkan değişim oldukça sınırlı kalacaktır.

KADINLARDA TIRAŞSIZ SAÇ EKİMİ

Bu teknikle yapılan işlem kadınlar için de başarılı sonuçlar verir. Ekim sırasında kısmi tıraş uygulanması daha kolay olduğu için gerekli durumlarda bu yönteme de başvurulur.

Tıraşsız saç ekimi yapılırken saçın belli bir uzunluğun üstünde olması gerektiği için kadınlarda bu işlemin yapılması çok daha rahat olmaktadır. Saç köklerinizin yapısı ve derinliğinin ekim işlemine uygun olması halinde tıraşsız saç ekimi yapılabilir.

Kadınlarda saç ekimi yapılırken yine erkeklerde olduğu gibi DHI ve FUE yöntemleri kullanılır. Hangi yöntemin size uygun olacağı doktor tarafından yapılacak inceleme ve ekim yapılacak olan alanın durumuna göre belirlenecektir.

TIRAŞSIZ SAÇ EKİMİ SONUÇLARI

Hem saç ekimi operasyonunun verimli şekilde gerçekleştirilebilmesi hem de iyileşme sürecinin hızlandırılması amacıyla operasyon öncesinde dikkat edilmesi gereken belli noktalar bulunur.

Tıraşsız yapılan saç ekimi sonuçlarının tıpkı diğer uygulamalarda olduğu gibi doğal ve sık bir saç görünümü hedeflenmektedir. Operasyonun doğru şekilde yapılabilmesi için hassas bir işlem gerçekleştirilmesi gerekir.
Bu yöntemde greft sayısının sınırlı kullanılıyor olması nedeniyle ekim yapılacak alanın küçük olması önemlidir. Bu nedenle tıraşsız saç ekimi sonuçları da buna bağlı olarak değişmektedir. Yapılan saç ekimi çalışmalarının neredeyse tamamında tıraş edilerek ekim tercih ediliyor olsa da bu yöntemde de istenen sonuç alınabilmektedir.
Saç ekimi sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine ve yönlendirmelerine uyarak istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz.

TIRAŞSIZ SAÇ EKİMİ ÖNCESİNDE BİLİNMESİ GEREKENLER

Saçların belli bir uzunlukta olması gerekir. Saç yapısına göre değişen bu uzunluk ortalama olarak yedi santimetre olarak belirlenir. Gerekli durumlarda, operasyon için saçınızın bu uzunluğa ulaşmasını beklemeniz gerekebilir.
Operasyon sırasında kullanılacak yönteme bağlı olarak kanama riskini
en aza indirmek için kan sulandırıcı ilaçların doktor gözetiminde bırakılması tavsiye edilmektedir.
Saç köklerinizin doğal haline dönmesi için belirli bir süre boyunca losyon, kolonya, saç şekillendirici, krem gibi ürünlerin kullanılmaması gereklidir.
Tıraşsız saç ekimi yöntemi herkes için uygun olmayabilir. Bu nedenle operasyon öncesinde ekim yapılacak olan bölgeyi belirlemeniz ve doktorunuzla birlikte işlem için uygulanacak yöntemi kararlaştırmanız gereklidir.
Kafein ve türevlerini içeren içecekler operasyon sırasında saç köklerine doğrudan etki edebileceği için bir hafta önceden bırakılmalıdır.
Alkol, sigara gibi ürünlerin tüketilmesi hem saç köklerine hem de iyileşme sürecine etki eder. Bu nedenle operasyondan en az bir ay önce bırakılması önerilir.
Eğer tam olarak bırakılamıyorsa bile azaltılması iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

TIRAŞSIZ SAÇ EKİMİ FİYATLARI

Bu teknikle yapılan operasyonların fiyatı belirlenirken kullanılacak olan yöntem, greft sayısı, kişinin saçının yapısı ve ekim yapılacak olan alan gibi faktörlere bağlı olarak ücretlendirme yapılmaktadır.
Tıraşsız yapılan ekim işlemlerinde FUE ve DHI yöntemleri kullanılır.Her iki yöntemin fiyatlandırılması arasında farklar bulunmaktadır. Buna ek olarak, ekim yapılacak olan alanın büyüklüğü de hangi yöntemin kullanılması gerektiği konusunda belirleyici olacaktır.
Tıraşsız saç ekimi fiyatları, tıraş edilerek yapılan saç ekimine kıyasla bir miktar daha yüksek olabilir. Bunun temel sebebi, bu işlemin diğer yöntemlere kıyasla çok daha fazla dikkat ve özen gerektirmesidir. Uzman bir ekip tarafından yapılması, operasyonun başarılı olması için en önemli şarttır.

TRAŞSIZ SAÇ EKİMİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Saç köklerinin alınacağı, donör olarak adlandırılan bölgenin ve ekimin yapılacağı alanın hiçbir şekilde tıraş edilmeden saç ekimi işleminin yapılmasıdır. Saç ekim operasyonlarında kişinin dış görünüşünü koruyarak işlemin tamamlanabilmesi için bu yöntem tercih edilmektedir.

Tıraş olmadan yapılan bu işlemde genellikle iki farklı yöntem kullanılır.
Kısmen Tıraşlı Saç Ekimi: Tamamen tıraşsız yapılan saç ekimlerinde kullanılacak olan greft sayısının 1000’in altında olması gerekir. Buna ek olarak, kişinin saçlarının seyrek olması ve ekim yapılacak alanın küçük olması işlemi kolaylaştırır. Tıraşsız Saç Ekim: Tıraşsız saç ekimi yapılırken hangi yöntem kullanılıyor olursa olsun öncelikle saç kökleri toplanır, daha sonra ekim yapılacak bölgeye kanallar açılarak saç kökleri yerleştirilir.

Saç ekimi işlemlerinin büyük çoğunluğu tıraş edilerek yapılıyor olsa da tıraşsız saç ekiminin kendine göre belli avantajları bulunmaktadır.Saç kesimine gerek kalmaz, iyileşme süresi kısadır ve kadınlar için de rahatlıkla tercih edilebilir.

Traşsız saç ekimi işlemi yapılabilmesi için saçların belirli bir uzunlukta olması gerekir. Operasyon sırasında oluşabilecek kanamamanın minimum olması için kan sulandırıcı ilaçların doktor kontrolünde bırakılması gerekebilir. Saç köklerinin doğal haline dönebilmesi için saç kremi gibi ürünler kullanılmamalıdır.

Traşsız saç ekimi fiyatları ekim yapılacak alana, kullanılacak greft sayısına ve kullanılacak malzemelere göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle sağlıklı bir fiyat için öncelikle uzman tarafından konsültasyon işlemi gerçekleştirilmelidir.