Başlıksız-1

SAÇ EKİMİ SONRASI

Saç ekimi sonrası t dikkat edilmesi gereken noktalar da önemlidir. Saçların bakımının doğru şekilde yapılması, beslenmeye ve diğer faktörlere dikkat edilmesi saçlarınızın daha sağlıklı olmasını ve doğal görünümlerini korumasını sağlayacaktır.

SAÇ EKİMİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Saç ekimi operasyonundan hemen sonra mutlaka saç köklerinizi korumanız ve sağlıklı bir iyileşme süreci geçirebilmek için belli başlı durumlara karşı dikkatli olmanız gerekmektedir. Saç ekimi sonuçlarının istenen şekilde olması için operasyon sonrasında hastanın tavsiyelere tam olarak uyması önemlidir.

 • Saç ekimi operasyonu sonucunda saç köklerinin sarsılmaması için saçlarınızla oynamaktan kaçının.
 • Saç ekiminden hemen sonra kazak, tişört gibi kıyafetler giymek yerine gömlek tercih edin.
 • Saç köklerinizin iyileşme sürecini hızlandırmak ve zarar görmemesini sağlamak için terlemekten, aşırı nemli, sıcak ve soğuk ortamlardan kaçınmaya gayret edin.
 • Doktorunuz tarafından tavsiye edilmesi halinde mutlaka pansumanlarınızı ve ilaçlarınızı aksatmadan kullanın.

SAÇ EKİMİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Ekim Sonrası 3 gün
Operasyondan sonraki ilk üç gün iyileşme sürecinin başladığı anlardır. Bu nedenle özellikle ilk üç güne dikkat etmeniz çok önemli;

 • Saçlarınızın ilk üç gün boyunca yıkanmaması tavsiye edilmektedir.
 • Güneş ışığı saç köklerine zarar verebileceği için güneşten kaçınmanız, eğer güneşe çıkmanız zorunlu ise geniş ve rahat bir şapka kullanmanız gereklidir.
 • Çay, kahve, sigara ve alkol iyileşme sürecine doğrudan etki edeceği için ilk üç gün tüketilmemelidir.

Ekim sonrası ilk 15 gün
Operasyondan sonraki ilk 15 gün boyunca yine dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcut;

 • Aşırı soğuk ve sıcak ortamlardan, sudan kaçınmanız tavsiye edilmekte.
 • Güneşten ve yağmurdan mümkün olduğu kadar uzak kalmanız gerekli.
 • Anti bakteriyel ve doktorunuzun önerdiği şampuan veya sabunları kullanarak saçınızı yıkayabilirsiniz.
 • Saç ekiminden sonra doktorunuz tarafından tavsiye edilen solüsyon ve tonikleri düzenli şekilde kullanmanız operasyonun başarısı için oldukça önemli.
 • Bilmediğiniz veya düzenli kullandığınız saç bakım ürünlerini doktorunuzun görüşlerini almadan kullanmamanız önerilmektedir.
 • Saç ekimi sonrasında birkaç ay boyunca saç kurutma makinesi, fön makinesi gibi cihazlar kullanılmamalıdır.
 • İlk 15 gün boyunca kafa derinizi sarsacak hareketlerden kaçınmanız ve saçlarınıza nazik davranmanız tavsiye edilmektedir.

SAÇ EKİMİ SONUÇLARINA ETKİ EDEN FAKTÖRLER

Saç ekimi operasyonlarının istenen sonucu verebilmesi için mutlaka profesyonel bir ekip tarafından yapılması gerekmektedir. İnsan vücudunda bulunan saç kökleri oldukça hassas olduğu için kullanılacak olan cihazlardan ekibin tecrübesine kadar her şey operasyonun başarısına etki eder.

Saç ekiminin sonuçlarına etki eden bir diğer faktör saç köklerinin durumudur. Eğer saç kökleri yeteri kadar güçlü değilse yapılacak olan işlemlerden istenen sonuç alınamayabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek ve olası problemleri ortadan kaldırmak için her saç ekimi işlemi öncesinde konsültasyon yapılmalıdır.

Saç ekimi yapıldıktan sonra kişilerin doğru bakımları yapması, beslenmelerine dikkat etmesi ve stresten kaçınması önemlidir. Gereken bakımların yapılması, özellikle saç ekimini takip eden bir aylık süreçte dikkatli olunması halinde istediğiniz saç ekimi sonuçlarını tam olarak elde edebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama
Ekimi yeni yapılan saç köklerine zarar verilmemelidir. Yıkama ve kurutma sırasında baskı uygulanmamalıdır ve saç kökleri ıslak kalmamalıdır.

SAÇ EKİMİ SONRASI BESLENME

Saç ekimi sonucunda sağlıklı saçlara kavuşmak ve hayalini kurduğunuz doğal görünümü elde etmek için beslenmenizde dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Saç sağlığınız için operasyon sonrasında diyetinize ilave etmeniz tavsiye edilen gıdalar mevcut.

B vitaminleri
B7 ve B12 vitaminleri saç sağlığı için önemlidir. Saçlarınızın hızlı iyileşmesi için bu vitaminleri içeren gıdaları tüketebilirsiniz. Tavuk, kırmızı et, avokado, muz, kuruyemişler ve yumurta B vitamini açısından zengin gıdalardır.

Çinko (+)
Saç dökülmelerinin temel sebebi çinko eksikliğinden kaynaklıdır. Saç ekimi operasyonu sonrasında çinko içeren gıdalar tüketmeniz saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Kırmızı et, nohut, balık, ıspanak ve yumurta çinko yönünden zengin gıdalardır.

Demir (+)
Saçların sağlıklı uzaması ve dökülmeyi azaltması nedeniyle saç ekimi operasyonlarından sonra demir içeren gıdalar tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Ispanak, fasulye, dana ciğeri gibi sakatatlar demir içermektedir.

E vitamini(+)
E vitamini saçların daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlar. Aynı zamanda vücuttaki yaraların iyileşmesinde etkilidir. Bu sayede saç köklerinizin iyileşme sürecini hızlandırabilir. Çeşitli tonikler ile dışarıdan uygulanabildiği gibi zeytinyağı, ıspanak, badem ve avokado ile de e vitamini alınabilir.

A vitamini(+)
Havuç, tatlı patates, lahana, dana ciğeri ve balkabağı gibi besinlerden elde edebileceğiniz A vitamini ile saçlarınızı güçlendirebilir, iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

SAÇ EKİMİ SONRASI BAKIM

Saç ekimi sonrasında saçlarınıza doğru şekilde bakım yapmanız oldukça önemli. Operasyonu yapan doktor tarafından verilen önerilere uymanız, tavsiye edilen tonik ve bakım malzemelerini kullanmanız saçlarınızın sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Saç ekimi sonuçlarının beklediğiniz gibi olması için kökler tam olarak bütünleşene kadar saçlarınızı darbeden, çekilmeden ve sürtünmeden korumanız gereklidir. Uyurken yastığınızı buna uygun şekilde ayarlamanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Saç ekimi operasyonu sonrasında ilk aylarda daha özenli ve dikkatli davranmanız gerekse de ilerleyen zamanlarda rutin bakımlarınızı yapmanız yeterli olacaktır. Operasyon sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uymanız halinde sağlıklı ve doğal saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası İzler Nasıl Geçer?
Saç ekimi sonucunda, operasyon sırasında kanal açılması nedeniyle bazı izler, sivilce benzeri kızarıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi izler operasyon gereği gayet doğal olarak kabul edilir ve kısa süre içerisinde ortadan kaybolur.

Vücut yapınıza ve operasyonun gerçekleştirildiği alana bağlı olarak ortalama 10 gün gibi bir sürede tüm izler ortadan kaybolacaktır. Doğru bakımları yapmanız, beslenmenize dikkat etmeniz durumunda iyileşme süreci çok daha hızlı biçimde gerçekleşir.

SAÇ EKİMİ OPERASYONLARININ BAŞARI ORANI NEDİR?

Saç ekimi sonuçları, bu operasyon tecrübeli bir ekip tarafından yapıldığı sürece neredeyse kesine yakın ihtimal ile istenen şekilde görülmektedir. Günümüzde kullanılan teknolojik aletler ve yeni saç ekim yöntemleri sayesinde %95’ten daha fazla başarı oranı sağlanmaktadır.

Elbette saç ekiminde de tüm diğer operasyonlarda olduğu gibi her zaman kesin sonuçlar alınamayabilir. Kişilerin saç köklerinin durumu, genetik faktörler, kullanılan yöntemler ve buna benzer etmenler operasyonun başarı oranını belirleyecektir.

SAÇ EKİMİ SONRASI YAPILMAMASI GEREKENLER

Stresi azaltın
Saç dökülmesine neden olan en önemli etmenlerden biri stres olarak kabul edilir. Saç ekimi operasyonu sonrasında hayat tarzınızda bir takım değişikliklere gitmeniz ve stresten mümkün olduğu kadar uzak kalmanız önerilmekte.

Hazır ve sağlıksız gıdalardan uzak durun
Saçlarınızın sağlığını korumak için dengeli ve düzenli beslenmeye, hazır ve sağlıksız gıdalardan uzak durmaya dikkat etmelisiniz.

Alkol, sigara ve tütün ürünlerini bırakmaya çalışın
Alkol ve tütün ürünleri saç köklerini doğrudan etkiler. Bu nedenle saç ekimi operasyonu sonrasında bu gibi ürünl

Spor yapın
Spor yapmak metabolizmanızı hızlandıracak ve daha sağlıklı bir bedene sahip olmanızı sağlayacaktır. Saç ekimi operasyonu sonrasında daha aktif bir yaşam tarzı edinmeniz tavsiye edilmekte.

Başınızı ve saçlarınızı darbelerden uzak tutun
Saçlarınızı sıkacak şapka, bere gibi aksesuarlar kullanmayın. Güneşten ve yağmur suyundan mümkün olduğu kadar kaçının. Özellikle iyileşme sürecindeyken güneşten uzak kalmaya dikkat etmelisiniz.

Aşırı sıcak ve soğuk suda duş almayın
Saç kökleriniz tam olarak uyum sağlayana kadar aşırı sıcaktan ve soğuktan kaçınmalısınız. Buna dikkat etmeniz iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.