Skip to content

Saç Dökülmesi

Yetişkin bir insanın kafa derisinde ortalama olarak 100.000 ile 150.000 arası saç kıl kökü bulunur. Günde 100 ile 200 tel arası saç kopması normal bir durumdur. Bu sayıdan daha fazla saç kıl kökü kopuyorsa eğer, kişide saç dökülmesi var demektir. Saç dökülmesi problemini daha iyi anlayabilmek için İstanbul’daki saç ekim merkezimizde gerekli testleri ücretsiz yaptırarak saç dökülme durumunuzu kontrol ettirebilirsiniz.

SAÇLAR NEDEN DÖKÜLÜR?

Saç dökülmesi birden fazla nedeni olabilir veya tek bir nedene bağlı olarak dökülme gerçekleşebilir. Nedenleri sıralayacak olursak,

  • Hormon eksikliği kaynaklı,
  • Besinlerden kaynaklı,
  • Kimyasal maddelerin kafa derisinde yanlış kullanılması,
  • Genetik özellikler,
  • Doğuştan veya sonradan oluşan kalıcı hasarlı hastalıklar,
  • Kıl kökü gelişimi ve büyümesinde bozukluklar,
  • İlaç kullanımı ile beraber yan etki görülmesi,
  • Stres ile psikolojik sorunlar,
  • Saç derisinde meydana gelen çeşitli hastalıklar

Sebebi ile saç dökülmesi görülebilmektedir. Saç dökülmesi süreci genel olarak 3 hafta ile sınırlandırılır. Bu süreyi geçen saç dökülmelerinde kişi bir dermatolog uzmanı doktora görünerek tedavi süreci istemelidir. Saçlarımız da bir yaşam formuna sahip olduğundan yeni gelen kıl köklerine yer açabilmek adına eski saç kıllarından ölümler gerçekleşir. Gün içerisinde meydana gelen dökülmeler de ömrünü tamamlamış kıl kökleridir. Ömrünü tamamlamadan meydana gelen kopmalar, saç dökülmesi oluşturur. Saç dökülmesi, erkek ile kadına göre farklı nedenleri ve dökülme tipleri meydana gelebilir.

SAÇ DÖKÜLMESİ TİPLERİ VE NEDENLERİ

Saç dökülmesinin iki yolu vardır. Birincisi çeşitli faktörlerden kaynaklı problemler, diğeri ise kişinin cinsiyetine göre meydana gelen dökülmelerdir.
Erkek tipi saç dökülmesi, diğer dökülmelerden çok daha farklı olup sinsi bir dökülme şeklidir. Yapılan araştırmalarla doktor raporlarına göre erkek tipi saç dökülmesine sahip olan kişilerde, dökülmeden daha ziyade saçlarının güçsüzleştiğini ve inceldiğini belirtmişlerdir. Bu aslında kafanın tepe noktasına denk gelen bölümde hafif seyrekleşme ile beraber başlayan yıllar içinde oluşan bir dökülmedir. Erkeklerin yarısında, kadınların ise %25 oranında bu tip dökülme gözlemlenmiştir.
Kadın tipi saç dökülmesi, erkek tipi saç dökülmesinden farklı olarak görülen vakaların incelenmesinde erişilen sonuç, genetik faktörlü dökülmelerdir. Genelde aile büyüklerinden DNA kodlanması olarak geçen genetik kodları nedeni ile dökülme durumu gerçekleşmektedir. Kadın tipi saç dökülmesinde saçlar ilk başta oldukça incelir sonrasında dökülmeler meydana gelmeye başlar. Kadınlarda görülen saç dökülmesinin genetik faktörler dışındaki nedenler, demir eksikliği, kansızlık, beslenme konusunda sıkıntılar, gebelik, doğum kontrol hapları, kuaförde yapılan fön, röfle, perma ve boya gibi işlemler kaynaklıdır.

SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?

Öncelikle saç dökülmesine sahip olan kişilerin, tedavisi başarılı olmasının birinci şartı saç dökülmesinin nedeninin bulunması akabinde doğru tanının konulmasıdır. Bu teşhisler konulduktan sonra tedavi süreci başlatılır. Bu süreç içerisinde kişinin saç derisine zarar verebilecek kimyasal maddelerden ve saç bakım ürünlerinden uzak durması gerekir. Protein kaynaklı beslenme programı ile beslenmeleri gerekir.

Saç dökülmesini önleyecek tedavi yöntemlerine baktığımız zaman ilk yöntem olarak çoğu doktorun önerdiği ilaç tedavisi olmaktadır. Saç dökülmesine karşın üretilmiş özel bileşenli FDA onaylı ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmasında sakınca bulunmamaktadır. İlaçlar genel olarak incelen saçlarla parlaklığını kaybeden saçlarda oldukça etkili sonuçlar göstermektedir.

Bazı kişilerde ise saç derisine çeşitli vitaminlerin bulunduğu sıvılar, mikro iğne adı verilen araçlar sayesinde, deriye enjekte edilir. 1 cm aralıklarla enjekte edilen bu vitaminlerin daha etkili olması için, enjekte işleminden sonra saç derisine masaj uygulanması gerekmektedir. Mezoterapi esnasında herhangi bir ağrı görülmediği gibi hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilmektedir. Uygulanan tedavi süreci 5 gün ara ile olacak şekilde toplamda 5-10 seans şeklinde uygulanır.

PRP Saç tedavisi ise, saç dökülmesine karşı yapılan tedavilerin en güçlü olduğu yöntemdir. Bu yöntemde kişiden bir miktar kan alınır. Alınan kan bazı tıbbi işlemlerden geçirildikten sonra saç derisine enjekte edilir. Bu yöntemin kullanılma alanı ise genetik faktörlere bağlı saç dökülmesi yaşayan kişilerde uygulanır.

Saç Ekimi tedavisi ise, son dönemlerin oldukça popüler bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Saç ekim merkezinde yapılan tedavi süreci ile saçınızda kellik veya dökülme oluşan yerlerde enjekte ettirdiğiniz yeni saç kıl kökleri ile yeni saçlara sahip olabilirsiniz.

SAĞLIKLI SAÇLARA SAHİP OLABİLMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Kişinin saçları eğer dökülme yaşıyorsa ya da incelme durumu gözlemlendiyse, kişi hayatında bazı alışkanlıkları değiştirmek bazen de yeni alışkanlıklar kazanmak durumunda kalabilir. İlk olarak bu konuda hekime gitmeden önce büyük bir ihtimal internet üzerinden araştırma yapmışsınızdır. Bu araştırmanız sonucunda gördüğünüz diyetleri uygulamayın. Hayır, kesinlikle uygulayacağım diyorsanız doktor eşliğinde uygulamanız en sağlıklısı olacaktır. Bunun dışında uyku saatlerinize çeki düzen vermeniz gerekmektedir. Kişinin en sağlıklı uyku saatleri gece 23:00 ile 03:00 arasıdır. Bu saatler arasında uyumaya kesinlikle özen gösterin.
Bunların dışında, stresten uzak neşeli bir hayat yaşamaya çalışın. Bunun için sinemaya ya da tiyatroya gidebilirsiniz. Sevdiklerinizle beraber çeşitli kutu oyunları oynayabilirsiniz. Vitamin eksikliği saç dökülmesinde baş aktörlerden biridir. Bu yüzden beslenme düzeni alışkanlığı kazanıp, vitamin eksikliğini gidermek için çeşitli meyve ve sebzeler tüketmelisiniz. Sigara ve alkol kullanımı varsa bunu bırakmanız, bırakamıyorsanız azaltmanız önerilir. Son olarak ise hazır hızlı yiyecek olarak adlandırılan Fast Food yemeklerden uzak durmanız yönünde olacaktır.

Saç ekimi ile ilgili sormak istediğiniz soruları aşağıdaki iletişim formu ile bize iletebilirsiniz.

You can send us the questions you want to ask about hair transplantation using the contact form below.