Saç ekimi sonrasında şok saç dökülmesi birçok hastanın merak ettiği konulardan biri. Saç dökülmesi ameliyatını izleyen haftalarda, şok saç dökülmesi yaşanır. Ancak bu endişelenecek bir durum değildir. Herhangi bir saç ekim işleminden sonra bazı yeni nakledilen saç greftlerinin dökülmesi normaldir. Saç kökleri veya greftleri bu süre sonrasında sağlıklı kalacak ve zamanla aktif hale gelecektir.

Saç Ekimi Sırasında Ne Olur?

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE), kozmetik olarak daha çekici olan son derece iyi sonuçlar veren modern bir saç ekim tekniğidir. FUE sırasında, tek tek foliküller veya doğal saç yoğunluğuna bağlı olarak 2-3 folikülden oluşan kümeler, bir aletle dikkatlice çıkarılır ve kel alanın saç büyüme potansiyelini yeniden oluşturmak için ekilir.

İşlem sırasında, hem folikülün çıkarıldığı donör bölgesinde hem de folikülü kafa derisine ekmek için minik insizyonun yapıldığı greft bölgesinde, rahatsızlığı en aza indirmek için lokal anestezik kullanılır.

Şok Saç Dökülmesi Ne Zaman Meydana Gelir?

Folikül uykuya daldığında, iyileşmek ve kafa derinizdeki yeni bölgesinde kendini güçlendirmek için saç dökülecektir. Bu, saç ekimi işleminin başarısız olduğu anlamına gelmez.

Saç ekimi sonrası kadınlarda şok saç dökülmesi özellikle sık görülür. Genellikle saç restorasyon ameliyatından iki ile dört hafta sonra ortaya çıkar ve bu aşamada yeni implantların hepsi olmasa da çoğunu kaybederler. Folikül kafa derisine yerleştiğinde, beklediğiniz gibi boşluğu doldurarak yeni bir saç çıkarmaya başlayacaktır. Erkek saç derisinde, iki ile dört haftalık bir aralıkta şok saç dökülmesi meydana gelebilir.

Neden Şok Saç Dökülmesi Oluyor?

Şok saç dökülmesi ameliyat sırasında kafa derisine travma sonucu oluşur ve saç restorasyon ameliyatından sonra birkaç günden birkaç aya kadar olan dönemde başlayabilir.

Nadir durumlarda, işlemden önce kafa derisini uyuşturmak için kullanılan anestezik reaksiyonu sonucu şok saç dökülmesi meydana gelebilir. Yine, bu gerçekleşirse, travmatize olmuş foliküller ameliyattan çıktıktan sonra tekrar büyümeye başlar.

İletişim

Saç ekimi ile ilgili sormak istediğiniz soruları aşağıdaki iletişim formu ile bize iletebilirsiniz.